Eindelijk gratis herinneringsbrief bij laattijdige betaling

Publicatiedatum

Auteur

Leen Dierick

Deel dit artikel

In de Kamercommissie Economie van woensdag 12 april 2023 werd het wetsontwerp om overmatige schuldenlast aan te pakken in tweede lezing goedgekeurd. Consumenten zullen dankzij het voorstel een eerste gratis herinneringsbrief krijgen wanneer een rekening niet op tijd wordt betaald. Daarna heeft de consument minstens 14 kalenderdagen de tijd om de rekening alsnog te betalen vooraleer er kosten aangerekend kunnen worden. Die kosten worden bovendien geplafonneerd. Oost-Vlaams cd&v-Kamerlid Leen Dierick is tevreden dat een wetsontwerp eindelijk door de commissie is gestemd, meer dan drie jaar nadat haar eerder voorstel al in de Commissie werd goedgekeurd. “Dit is een zeer belangrijke stap in de juiste richting.”

In 2019 diende cd&v met Vooruit en de PS een gezamenlijk voorstel in om overmatige schuldenlast bij consumenten aan te pakken. Ondanks dat dit voorstel unaniem werd goedgekeurd in de Kamercommissie van 4 december 2019, werd het helaas nooit door de Plenaire vergadering gestemd.

Leen Dierick (cd&v):

Opeenvolgende crisissen hebben op veel mensen een grote financiële impact gehad. Een factuur die niet betaald kan worden, kan vandaag heel snel en onredelijk hoog oplopen door alle bijkomende kosten. Zo komen consumenten in een schuldspiraal terecht en worden ze nog dieper in de problemen geduwd.

Het wetsontwerp dat voorziet in een gratis herinnering én een termijn van 14 dagen om daarna de rekening alsnog te betalen zorgt in eerste instantie voor meer ruimte en tijd om de factuur te betalen.

Plafonnering van extra kosten

Daarnaast wordt met dit wetsontwerp vermeden dat er op te laat betaalde facturen onredelijke hoge kosten boven op het oorspronkelijk bedrag komen. Het wetsontwerp maakt hiermee komaf door de totale invorderingskosten te plafonneren met vaste bedragen:

  • Max. 20 euro: als verschuldigde saldo lager of gelijk is aan 150 euro
  • Max. 30 euro + 10% van verschuldigde bedrag op schijf tussen 150,01 en 500 euro
  • Max. 65 euro + 5% van verschuldigde bedrag op schijf boven 500,01 euro met een maximum van 2000 euro als verschuldigde saldo hoger is dan 500 euro.

“Er wordt een zeer belangrijke stap gezet, maar het werk is nog niet af. In mijn eigen voorstel voorzien we dat de consument vóór het ontvangen van de gratis herinnering een betaaltermijn van 30 dagen krijgt. Facturen moet te allen tijde betaald worden en daarom is het belangrijk iedereen voldoende tijd te geven. Vandaag bestaat er geen wettelijke termijn, terwijl er wel een termijn van 60 dagen bestaat voor facturen tussen bedrijven”, zegt Dierick.

Nieuws

Vlaanderen op orde, om de toekomst te beschermen van wie werkt en zorgt

De Vlaamse regering stelde een begroting in evenwicht voorgesteld tijdens de Septemberverklaring in het Vlaams Parlement. Dit was allesbehalve een gemakkelijke oefening. Maar voor cd&v is de inzet duidelijk: De rekening doen kloppen om de toekomst van onze kinderen te vrijwaren en te kunnen blijven investeren in gezinnen die werken en in onze ouderen.

De oplopende schulden van vandaag zijn de belastingen van morgen. We willen de volgende generaties niet opzadelen met die rekening. Daarom nemen we onze verantwoordelijkheid en maken we werk van een begroting in evenwicht. Zo houden we de ruimte om in de toekomst te blijven investeren in wat essentieel is. Cd&v heeft hard onderhandeld om de inspanningen zo eerlijk mogelijk te verdelen én onze prioriteiten te beschermen.

Geef leerkrachten opnieuw het respect dat ze verdienen.

De kwaliteit van ons onderwijs moet omhoog. Daarover bestaat geen discussie. Maar wie scholen sterker wil maken, moet hen ook meer vertrouwen geven. Minder regels, minder planlast en meer vrijheid om mensen en middelen in te zetten waar ze echt nodig zijn. We spreken met een algemeen directeur, Koen Schelpe, in Ieper over de staat van ons onderwijs, het lerarentekort en wat hij verwacht van het beleid. “De overheid moet streng zijn, kwaliteitsdoelen zijn absoluut nodig. Maar controleer ons op wat we bereiken, niet op hoeveel we op papier zetten.”

 

"Aan het brutoloon van wie werkt, mag je niet raken"

Interview in Het Laatste Nieuws met voorzitter Sammy Mahdi:

Als we een indexsprong zouden doen, dan alleen voor de werklozen. Door de uitkeringen eenmalig niet te indexeren bespaar je ruim 100 miljoen per jaar. Met een reeks opvallende voorstellen zet CD&V-voorzitter Sammy Mahdi het begrotingsdebat op scherp. Het geld wordt te vaak gezocht bij de werkenden en de gepensioneerden. Nu is het aan de mensen die niet werken. Of die misbruik maken van de fiscale achterpoortjes. Timmie van Diepen - 17/09/2026 - Het Laatste Nieuws