Verkeersveiligheid is een prioriteit voor CD&V. Na een jarenlange daling van het aantal verkeersdoden merken we de laatste jaren een stagnatie. Vooral voetgangers blijken kwetsbaar: er is een stijging van het aantal verkeersdoden bij voetgangers van 28 procent in 2019 ten opzichte van 2018 . Blijvende aandacht en bijkomende inspanningen zijn nodig. In het Vlaams parlement werd vandaag de regeling goedgekeurd die het voor lokale besturen mogelijk maakt om GAS-boetes te geven bij lichte snelheidsovertredingen. Het gaat om een nieuw art. 29quater dat in de Wegverkeerswet zal worden toegevoegd. Met vier parlementsleden in de commissie Mobiliteit werd er door CD&V mee aan getrokken en gewerkt om dit mogelijk te maken. Vlaams parlementsleden Lode Ceyssens, Martine Fournier, Karin Brouwers en Joke Schauvliege zijn tevreden met het resultaat en brengen jullie via deze mailing graag op de hoogte van de de concrete uitwerking.
Waarom belangrijk voor lokale besturen? De nieuwe regeling maakt het voor lokale besturen mogelijk om voor meer veiligheid te zorgen op plaatsen waar weinig wordt gecontroleerd. In veel zones waar snelheidsbeperkingen gelden van 30 tot 50 kilometer per uur, wordt vandaag nauwelijks gecontroleerd. Via de GAS-boetes krijgen lokale besturen nu zelf een tool in handen om handhaving te garanderen. Bijvoorbeeld in schoolzones of zones waar veel kinderen voorbijkomen. “Met GAS-boetes in zones 30 en 50 pakken we hardrijders aan. De middelen die daaruit voortvloeien kunnen gemeentes dan gebruiken voor lokale investeringen in verkeersveiligheid” zegt Lode Ceyssens.
Concrete nieuwe regeling?
Van zodra de wetgeving in werking treedt (die datum wordt bepaald door de Vlaamse regering), kan de gemeenteraad kan in zijn reglementen of verordeningen administratieve geldboetes bepalen voor beperkte snelheidsovertredingen. De voorwaarden?
- Overschrijding van de toegelaten maximumsnelheid met niet meer dan 20 kilometer per uur
- Op een plaats waar de snelheid beperkt is tot 30 of 50 kilometer per uur
- Vastgesteld met automatisch werkende toestellen die volledig worden gefinancierd door de lokale overheid
- Begaan door meerderjarige natuurlijke personen of door rechtspersonen
- Waarbij er niet gelijktijdig een andere overtreding wordt vastgesteld
Als de sanctionerend ambtenaar vaststelt dat de voorwaarden niet vervuld zijn, brengt hij de vaststeller van de overtreding op de hoogte zodat de strafrechtelijke procedure kan worden gevolgd. Met het oog hierop kan een protocol worden opgesteld tussen de betrokken diensten en overheden. De boetebedragen zijn identiek aan de bedragen van de onmiddellijke inningen.