Vlaanderen in 2012 verkeersveiliger
16-05-2013
Vlaanderen is vorig jaar verkeersveiliger geworden. Er zijn minder ongevallen gebeurd en er zijn minder doden en gewonden in het verkeer gevallen. Bij de dodelijke slachtoffers gaat het om één van de belangrijkste dalingen de afgelopen jaren. Vlaams minister van Mobiliteit en Openbare Werken Hilde Crevits heeft de ongevallencijfers bekend gemaakt op het jaarlijkse Vlaams Congres Verkeersveiligheid in Antwerpen. Er is een opmerkelijke daling van het aantal dodelijke slachtoffers bij de motorrijders en er zijn minder verkeersslachtoffers tijdens de weekendnachten. Globaal blijven voetgangers en fietsers kwetsbaar.
De verkeersveiligheid is er in Vlaanderen in 2012 globaal op vooruit gegaan. Het aantal dodelijke slachtoffers ter plaatse is met 63 gedaald van 385 doden in 2011 naar 322 in 2012. Dat is één van de belangrijkste dalingen de afgelopen jaren. In alle gewesten is er een daling van het aantal dodelijke slachtoffers op de plaats van het ongeval. Vlaanderen zorgt voor de grootste daling van het aantal doden ter plaatse, zowel in absolute cijfers (-63 doden) als procentueel (-16,4 procent) in 2012 t.o.v. 2011.
Uit de gegevens per provincie blijkt dat West-Vlaanderen de grootste daling van het aantal verkeersdoden kent, gevolgd door de provincies Antwerpen en Limburg. Oost-Vlaanderen kent een lichte stijging, in de provincie Vlaams-Brabant is er een grotere stijging van het aantal doden in het verkeer. Een eerste bijkomende analyse van het BIVV leert dat het hier gaat om meer dodelijke ongevallen op de autosnelwegen in Vlaams-Brabant gaat en vooral om vrachtwagenongevallen. Het aantal doden ter plaatse in Vlaams-Brabant blijft wel het laagste in absolute cijfers van alle provincies.
Antwerpen: 68 dodelijke slachtoffers in 2012 tegenover 104 in 2011 (-34,6 procent).
Limburg: 57 dodelijke slachtoffers in 2012 tegenover 66 in 2011 (-13,6 procent).
Oost-Vlaanderen: 86 dodelijke slachtoffers in 2012 tegenover 83 in 2011 (+3,6 procent).
Vlaams Brabant: 50 dodelijke slachtoffers in 2012 tegenover 34 in 2011 (+47,1 procent).
West-Vlaanderen: 61 dodelijke slachtoffers in 2012 tegenover 98 in 2011 (-37,8 procent).
Het aantal verkeersslachtoffers tijdens de weekendnachten daalt in Vlaanderen beduidend: van 58 in 2011 naar 41 in 2012. Daarbij valt op dat deze daling tijdens weekendnachten vooral ook geldt voor ongevallen waarbij jonge autobestuurders (18-24 jaar) betrokken zijn.
Vlaams minister van Mobiliteit en Openbare Werken Hilde Crevits : “De verkeersveiligheidsbarometer geeft een signaal: het verkeer op de weg is in 2012 in Vlaanderen veiliger verlopen. Dat is hoopgevend. Er zijn minder mensen in het verkeer omgekomen, er zijn minder ongevallen gebeurd en er zijn minder gewonden gevallen. Maar redenen om te juichen zijn er allerminst. Over de periode 2004-2009 zien we dat er heel wat flinke dalingen werden gerealiseerd, maar fietsers en voetgangers blijven te kwetsbaar en te sterk vertegenwoordigd in de ongevallencijfers.”
Aantal ongevallen en gewonden daalt
Niet alleen het aantal verkeersdoden ter plaatse daalde in Vlaanderen in 2012 aanzienlijk. Ook het aantal geregistreerde letselongevallen en het aantal gewonden daalde in 2012 respectievelijk met 8,2 procent en 9,2 procent. In 2012 gebeurden er in Vlaanderen 28.005 geregistreerde ongevallen en er vielen 35.435 gewonden. Omdat er minder dodelijke slachtoffers ter plaatse vielen, heeft dit tot gevolg dat de ernst van de ongevallen is gedaald. Opmerkelijk is dat de dalingen over bijna het hele jaar 2012 constant zijn.
Er zijn verschillende redenen voor de betere resultaten. Sinds 2004 is er een globale neerwaartse trend van het aantal letselongevallen en het aantal gewonden en doden op de wegen in ons land. Dat is een structurele trend. Er werd en wordt nog altijd hard gewerkt aan de onderhoudsachterstand van het wegennet, de aanleg van nieuwe fietsinfrastructuur, het wegwerken van de gevaarlijke punten, er zijn gerichte acties rond handhaving, er is een geleidelijke gedragsverandering bij de weggebruikers, er zijn verbeteringen aan de veiligheid van de voertuigen, en ook de weersomstandigheden kunnen een rol spelen. In bepaalde maanden in 2012 waren de weersomstandigheden minder gunstig waardoor weggebruikers afgeschrikt werden om zich te verplaatsen of zich op zijn minst voorzichtiger in het verkeer hebben verplaatst.
Type weggebruiker
Van alle types weggebruikers halen de motorrijders de beste resultaten. In 2012 lieten 38 motorrijders ter plaatse het leven. Dat zijn er 25 minder dan in 2011, of een daling met bijna 40 procent. Het aantal letselongevallen bij de motorrijders daalde met bijna een vijfde tot 1716 ongevallen en er vielen ook 18,6 procent minder gewonde motorrijders. In absolute cijfers gaat het om 368 minder gewonde motorrijders in 2012.
Voor de voetgangers is er na een stijging in 2011, nu weer een daling van 49 dodelijke slachtoffers in 2011 naar 43 in 2012
Het aantal doden bij de fietsers is gestegen van 44 in 2011 naar 52 in 2012. Er gebeurden evenwel minder ongevallen met fietsers (-5,8 procent) en het aantal fietsgewonden nam af (-7,3 procent).
Vlaams minister van Mobiliteit en Openbare Werken Hilde Crevits : “De resultaten van de verkeersveiligheidsbarometer geven aan dat doelgerichte campagnes zoals bij de motorrijders positieve resultaten kunnen halen. Fietsers en voetgangers blijven kwetsbaar. Ook in de ons omringende landen is er een stagnatie of stijging van het aantal fietsslachtoffers.”