Vlaamse wetenschapper Prof. Marc Van Montagu wint World Food Prize
17-10-2013
De Vlaamse plantenwetenschapper Marc Van Montagu (°1933) krijgt vandaag 17 oktober 2013 de “World Food Prize 2013” overhandigd in Iowa in de Verenigde Staten. Van Montagu deelt deze prijs met de Amerikaanse wetenschappers Mary-Dell Chilton en Robert T. Fraley.
De World Food Prize, ook wel de “Nobelprijs voor voedsel en landbouw” genoemd, bekroont jaarlijks één of meerdere personen wiens werk van uitzonderlijk maatschappelijk belang is voor de kwaliteit, kwantiteit of de beschikbaarheid van voedsel. Het is de eerste keer ooit dat een Vlaming deze prestigieuze prijs ontvangt.
Prof. Marc Van Montagu
Onder leiding van de Professoren Marc Van Montagu en Jeff Schell werd eind jaren ’70 aan de Gentse Universiteit onderzoek verricht met de bodembacterie ‘Agrobacterium tumefaciens’. De wetenschappers konden vaststellen dat de bacterie in staat is om een stukje van zijn erfelijk materiaal over te brengen naar het DNA van de plant. Door dit stukje DNA is het mogelijk om een extra eigenschap aan de plant te geven.
Mede dankzij Prof. Marc Van Montagu en de andere laureaten ontstond er een nieuwe discipline, namelijk de plantenbiotechnologie. Deze discipline is ondermeer belangrijk in de zoektocht naar landbouwgewassen die op een meer duurzame wijze kunnen groeien – ook in minder aangepaste omstandigheden – en draagt zo bij tot voedselzekerheid in zelfs de meest kwetsbare streken ter wereld.
Minister-president Peeters: “De Vlaamse bijdrage aan dit revolutionair onderzoek, geleverd door Prof. Marc Van Montagu, is van baanbrekend wetenschappelijk belang geweest in de ontwikkeling van planten die aangepast zijn aan moeilijke groeivoorwaarden in kwetsbare gebieden. De bevindingen zijn ook zeer belangrijk voor het versterken van de voedselzekerheid in heel wat landen in de wereld. Ik wil hem hiervoor uitdrukkelijk danken en feliciteren.”
De Wereld Voedselprijs
Nobelprijswinnaar voor de Vrede, Norman Borlaug, richtte in 1987 de World Food Prize op met als doel jaarlijks één of meerdere personen te bekronen voor hun specifieke, exceptioneel significante, verwezenlijkingen op het vlak van de kwaliteit, kwantiteit of beschikbaarheid van voedsel.
Minister-president Peeters: “Vlaanderen is een koploper op het gebied van baanbrekend onderzoek en innovatie. De wereldwijde erkenning van onze Vlaamse wetenschap wordt met het uitreiken van de World Food Prize aan Prof. Marc Van Montagu nog eens onderstreept. Ik wens Prof. Marc Van Montagu van harte te feliciteren met zijn prestaties, en de zeer uitzonderlijke erkenning die hem vandaag te beurt valt.”