Vlaamse regering voorziet 2 mio euro voor warmtenet tussen Stora Enso en Volvo Cars
22-11-2013
De Vlaamse regering besliste op initiatief van minister-president Peeters om 2 miljoen euro subsidies – in het kader van strategische ecologiesteun – te verstrekken aan Stora Enso voor de aanleg van een 4km lang warmtenet tussen de site van Stora Enso en Volvo Cars Gent. De geproduceerde en geleverde groene warmte zal voor een groot deel de fossiele warmte die vandaag bij Volvo Cars Gent wordt verbruikt, vervangen.
Stora Enso beschikt in haar papierfabriek in de Haven van Gent over een kwalitatieve bio-warmtekrachtkoppeling waar jaarlijks 300.000 ton biomassa en bio-afval wordt omgezet in elektriciteit en proceswarmte.
Stora Enso voerde de afgelopen tijd verregaande gesprekken met Volvo Cars Gent over de realisatie van een lange termijn samenwerking. Vandaag wordt de proceswarmte bij Volvo Cars Gent voor het drogen van de wagens in de spuitfabriek namelijk nog geleverd door aardgasgestookte heetwaterketels. De samenwerking bestaat erin door een nieuw te bouwen ondergronds industrieel warmtenet met proceswarmte, vanuit de bio-warmtekrachtkoppeling van Stora Enso Langerbrugge, te koppelen met de warmteverbruiker bij Volvo Cars Gent
De geproduceerde en geleverde groene warmte zal voor een groot deel de fossiele warmte die vandaag bij Volvo Cars Gent wordt verbruikt, vervangen. Door de koppeling van het warmtenet met een bio-warmtekrachtkoppeling wordt op jaarbasis enerzijds een absolute besparing van primaire energie gerealiseerd (aan het equivalent van het verwarmen van 5.000 woningen), en anderzijds een absolute reductie van 15.000 ton CO2-emissies/jaar.
Het warmtenet zal 4 km lang zijn (2 km heen en 2 km terug), waarvan 25% onder het Zeekanaal Gent-Terneuzen, en heeft een capaciteit van 25 MW. Volgens de huidige planning zal de eerste warmte uitgewisseld worden in 2016.
“Vandaag is beslist dat we een strategische ecologiepremie van 2mio euro toekennen voor de realisatie van dit warmtenet. Hiermee dragen we bij aan de realisatie van een warmtenet dat kadert in het klimaatbeleid van Vlaanderen. Bovendien betekent deze investering van 6mio euro een belangrijke economische verankering van twee ondernemingen, en ondersteunt dit het Havenbedrijf Gent in zijn ambitie van “duurzame zeehaven”, aldus minister-president Peeters.