Vissers bergen afval
15-06-2011
In het kader van het project “Fishing for litter” verzamelen schepen uit Nieuwpoort, Oostende en Zeebrugge soms 2 ton afval per maand uit zee. Dat vernam Vlaams volksvertegenwoordiger Johan Verstreken van minister Peeters. Het gaat om scheepsafval en afval dat vissers in opdracht van de Vlaamse overheid opvissen.
Het project “Fishing for litter” wordt gefinancierd met overheidsmiddelen.
Het project “Fishing for litter” heeft tot doel het afval dat ontstaat op schepen (kunststoffen en niet-afbreekbaar materiaal) en het afval dat wordt opgevist, te verzamelen. Op het eind van de reis wordt het aan wal opgehaald en in speciaal hiervoor voorziene containers geplaatst. Erkende verwerkers staan vervolgens in voor de verdere verwijdering van het afval.
Ongeveer 30 schepen uit Nieuwpoort, Oostende en Zeebrugge nemen actief deel aan het project. Ze krijgen hiervoor gratis bigbags ter beschikking. Per volle zak van 250 liter krijgen de vissers een premie van 10 euro. Het binnengebrachte zwerfafval varieert van 0,5 tot 2 ton per maand.
“Het project Fishing for litter heeft een positief effect, want door de afvalophaling uit zee krijgen vissers een financiële compensatie en kan het marien milieu niet verder bezoedelen. Bovendien zorgt dit bij de vissers voor een belangrijke mentaliteitswijziging, waardoor nu zorgzamer omgesprongen wordt met eigen scheepsafval,” aldus Johan Verstreken.