Renovatiehuurovereenkomst verruimt huurmarkt bescheiden woningen
27-06-2013
Recent werd een decreet goedgekeurd dat sociale huisvestingsmaatschappijen de mogelijkheid biedt om naast sociale huur- en/of koopwoningen ook bescheiden woningen aan te bieden. Ze kan mensen die net niet in aanmerking komen voor sociale huisvesting, maar het toch moeilijk hebben op de krimpende private (huur-/koop)markt, daardoor toch aan een betaalbare woning helpen.
De toename van de bevolking in Vlaanderen maakt maatregelen die het aanbod aan betaalbare woningen vergroten echter meer dan wenselijk. Zeker de huurmarkt verdient daarbij extra aandacht.
De Vlaamse regering heeft de komende 5 jaar 500 miljoen euro extra vrijgemaakt voor de renovatie van het verouderde patrimonium van de sociale huisvestingsmaatschappijen (SHM). Dit bedrag zal evenwel niet volstaan om het volledige patrimonium van SHM in overeenstemming te brengen met de Vlaamse wooncode. Een deel daarvan blijft dus verouderd.
Daarom wil Dirk de Kort dat minstens een deel van deze ‘bescheiden woningen’ met renovatiehuurovereenkomsten ter beschikking wordt gesteld van mensen die nood hebben aan een woning, maar net te veel verdienen om te kunnen instappen in de sociale woningmarkt.
Een renovatiehuurovereenkomst is een overeenkomst waarbij de huurder in het gehuurde goed werken uitvoert, die normaal ten laste zijn van de verhuurder. De huurder staat in voor de kosten van de werken die hij zal uitvoeren in het pand. In ruil kan de huurder aanspraak maken op een vermindering of zelfs schrapping van de huur, of een andere tegenprestatie van de verhuurder.
De renovatiehuurovereenkomsten voor bescheiden woningen zorgen er dus voor dat het patrimonium van de SHM sociaal blijft, maar garandeert ook de renovatie van het pand binnen een bepaalde periode.
Op die manier wordt het beschikbare niet-aangepaste patrimonium toch gebruikt, en wordt een stuk van de nijpende nood aan betaalbare woningen gelenigd.
Dirk de Kort: “De toezegging van de minister om de mogelijkheden en eventuele knelpunten van de renovatiehuurovereenkomst voor sociale woningen te onderzoeken, haalt de druk ietwat van de ketel. Het is een doeltreffend middel om de private huurmarkt te verruimen.”