Vandaag stelde de Europese Commissie ‘Europe on the Move’ voor. Dat is een pakket met maatregelen om de mobiliteit- en transportsector een sterke positie te geven in een tijd van klimaatopwarming en digitalisering. Deze maatregelen zullen bijdragen aan een veiliger verkeer, eerlijkere werkomstandigheden binnen de sector en een betere luchtkwaliteit.
Europees commissaris Marianne Thyssen die mee de hand legde aan dit pakket is er alvast van overtuigd dat het om een evenwichtig voorstel gaat: “Het houdt rekening met zowel het belang van transportwerkers als bedrijven. Het brengt ook juridische zekerheid in een domein dat vandaag zeer omstreden is. En tot slot legt het ook duidelijke, eerlijke en afdwingbare regels vast die zullen gelden in de hele Unie, zodat lidstaten niet langer de noodzaak zien, noch reden hebben, om ad hoc maatregelen in te voeren."
Eerlijke werkomstandigheden…
Europe on the Move kondigt eerlijke werkomstandigheden aan voor alle arbeiders in de transportsector. Het garanderen van voldoende rusttijden voor deze arbeiders zal niet enkel hun werkomstandigheden verbeteren, maar onze wegen zullen er ook veiliger van worden.
"Wat rust – en arbeidstijd betreft, biedt ons voorstel meer flexibiliteit om internationaal transport op een efficiënte wijze te organiseren, en tegelijkertijd zorgt het voor betere arbeidsvoorwaarden voor werknemers om rusttijden op te nemen," aldus Marianne Thyssen. "Het voorstel van vandaag zal de concurrentie binnen de interne markt verbeteren. Het stelt bedrijven in staat om te werken binnen een stabiel en duidelijk juridisch kader, met regels die eerlijk een duidelijk zijn voor iedereen."
… voor een eerlijk loon
“De Commissie heeft altijd duidelijk gemaakt dat de detacheringsrichtlijn van toepassing is op de transportsector. Het principe van gelijk loon voor gelijk werk op dezelfde plaats geldt ook voor vrachtwagenchauffeurs. Anderzijds zijn we ons bewust van de specifieke omstandigheden en behoeften van deze uitermate mobiele sector. Daarom hebben we ook altijd gezegd dat specifieke, bijkomende wetgeving nodig is, en dat is wat we vandaag voorstellen."