Luminus voorziet de Vlaamse overheid van 100% groene stroom
27-12-2011
Vanaf 1 januari 2012 tot eind 2015 levert EDF Luminus 100% groene energie aan de Vlaamse Overheid. Op voorstel van Vlaams minister Hilde Crevits keurde de Vlaamse regering de toewijzing van het leveringscontract aan EDF Luminus goed. Hierdoor zullen 4.700 aansluitingspunten van de Vlaamse overheid van groene stroom worden voorzien.
De Vlaamse overheid gaat resoluut voor 100% groene energie. Naast de eigen energieproductie via o.a. zonnepanelen op de daken komt de geleverde stroom door EDF Luminus van windmolenparken en waterkrachtcentrales.
De Vlaamse overheid zet de groene energie in voor al haar gebouwen en installaties. Hierdoor zullen de verlichtingspalen, de dynamische borden, de verkeerslichten, de inwendig verlichte verkeersborden, … langs Vlaamse gewest- en autosnelwegen of de aansturing van sluizen en bruggen gebruik maken van deze eco-energie. Maar ook de gebouwen van de autonome Vlaamse openbare instellingen, zoals de VDAB, Kind & Gezin, de Luchthaven Antwerpen en BLOSO, of de bij het grote publiek bekendste culturele gebouwen zoals de Vlaamse Opera, deSingel in Antwerpen, de Ancienne Belgique en het Kaaitheater in Brussel maken gebruik van duurzame energie.
Alles samen verbruikt de Vlaamse overheid nu jaarlijks iets meer dan 250 Gigawattuur. Dat valt te vergelijken met het gemiddeld energieverbruik van iets meer dan 70.000 gezinnen. De Vlaamse overheid kiest resoluut voor groene energie en vermijdt hierdoor een CO2-uitstoot van 190.000 ton.
In 2009 verbruikte de Vlaamse overheid nog ongeveer 270 GWH aan energie. Door verschillende energiebesparende ingrepen is het verbruik met 20 GWH verminderd. Dit komt overeen met het verbruik van ongeveer 6.000 gezinnen. Of het aantal huishoudens van een gemeente zoals Diksmuide of Puurs.
Enkele voorbeelden:
Energiebesparende maatregelen met grote impact werden genomen op het vlak van de infrastructuur. Zo zijn er maatregelen lopende naar de infrastructuur op en langs de gewestwegen:
vervanging klassieke verkeerslichten door LED-lantaarns;
vervanging van de verlichting in tunnels, zoals de Craeybeckxtunnel;
vervanging van klassieke NaLP-lampen door NaHP-lampen;
wegnemen inwendig verlichte signalisatie en lichtkegels;
lichtplan op autosnelwegen.
Daarnaast zijn er de maatregelen om in het beheer van de technische infrastructuur voor maritieme seinen en lichten in de kust (jacht)havens en op de maritieme toegangswegen, LED-technologie toe te passen ter vervanging van halogeenlampen. Maritieme seinen en lichten worden binnen de toepasbare normen van de IALA (International Association of LighthouseAuthorities) bij vernieuwing of uitbreiding vanaf 2011 steeds voorzien van nieuwe LED-technologie.
Vlaams minister Hilde Crevits: “De overheid heeft een voorbeeldfunctie. Sinds 2009 werd het energieverbruik met 20 GWH verminderd dankzij energiebesparende maatregelen. De Vlaamse overheid verbruikt nu ongeveer 250 GWH. Voor het afsluiten van het nieuwe energiecontract kies ik voor 100% groene energie. Naast de eigen energieproductie via zonnepanelen op de daken of het gebruik van zonneboilers komt de geleverde stroom van de Vlaamse overheid van windmolenparken en waterkrachtcentrales,. De verlichting van de tunnels, autosnelwegen, maar ook van de Ancienne Belgique, Bloso en andere instellingen zal op een milieuvriendelijke wijze worden voorzien.”
Grégoire Dallemagne, CEO van EDF Luminus bevestigt: “Wij zijn zeer verheugd en trots om voor de tweede keer op rij en wellicht voor de komende drie jaar de gebouwen en installaties van de Vlaamse Overheid van 100% groene energie te voorzien. Net zoals minister Hilde Crevits het voor de overheid vooropstelt is het onze overtuiging dat een bedrijf zoals EDF Luminus ook een duidelijk signaal dient te geven op het vlak van hernieuwbare energie: op deze manier blijven we investeren om ons leadership op het vlak van groene energie in België te verstevigen.”