Ivo Belet: Arbeiders WK 2022 uitgebuit en misbruikt
19-03-2015
Europarlementsleden Ivo Belet (CD&V) en Richard Corbett (S&D, UK) hebben vandaag een delegatie vakbondvertegenwoordigers ontvangen die ijveren voor veilige en faire werkomstandigheden voor Nepalese arbeiders in Qatar.
Voor de voorbereiding van de FIFA Wereldbeker 2022 hangt Qatar (met een inheemse bevolking van een kleine 300.000 inwoners) volledig af van buitenlandse arbeiders. In totaal werken momenteel 1,3 miljoen arbeiders uit Indië, Nepal, Sri Lanka, Pakistan en Bangladesh op de bouwwerven voor de Wereldbeker 2022.
De omstandigheden waarin deze arbeiders werken en wonen zijn vaak beneden alle peil. Sinds 2012 zijn meer dan 900 migrantenarbeiders overleden.
De General Federation of Nepalese Trade Unions (GEFONT) wil deze problematiek internationaal op de kaart zetten en probeert juridische dienstverlening uit te bouwen in de Qatarese arbeidskampen. GEFONT vormt ook arbeiders vooraleer ze naar Qatar vertrekken, zodat ze goed op de hoogte zijn van hun rechten. Ook probeert GEFONT een bilateraal akkoord met Qatar af te sluiten, voorlopig zonder succes.
Ivo Belet: “Migrantenarbeiders in Qatar worden zwaar uitgebuit. Ze hebben niet het recht zich aan te sluiten bij een vakbond, maar stilaan groeit het protest. GEFONT verricht zeer belangrijk werk en in het Europees Parlement scharen we ons voluit achter hen. We roepen WK-organisator FIFA op zijn verantwoordelijkheid te nemen en samen met de Qatarese regering de arbeidsomstandigheden te verbeteren. Migrantenarbeiders moeten het recht krijgen zich te verenigen en er moeten schadevergoedingen worden uitbetaald aan familieleden van overleden arbeiders.”