De voorbije dagen stond de voetbalwereld op z’n kop toen de praktijken rond matchfixing in de eerste klasse bekend raakten. Het tast zonder meer de integriteit van de sport aan. Onze parlementsleden en ministers blijven daarom hard werken aan een eerlijke sport waar er geen plaats is voor omkoping.
Zo richtte Koen Geens even geleden een nationaal platform op om de manipulatie van sportwedstrijden (matchfixing) tegen te gaan. Verschillende instanties en sportfederaties werken daarbij samen om wedstrijdvervalsing preventief en repressief aan te pakken.
>> Lees hoe het in z'n werk gaat
Verder zorgt hij ervoor dat problematisch gokgedrag beschermd wordt. Iedereen, ook minderjarigen, worden geconfronteerd met kansspelen. Zowel door reclame op internet of televisie als door speeltoestellen in cafés. Met de nieuwe wet worden mensen beter beschermd tegen de goksverslaving die kansspelen kan veroorzaken. Het behoedt spelers bovendien voor de illegale markt. En ook de lokale besturen krijgen meer inspraak om de situatie gericht aan te pakken.
Federaal parlementslid Els Van Hoof bindt ook de strijd aan tegen gokken. Voor haar is het tijd dat gokken op jeugdwedstrijden aan banden wordt gelegd, zodat ook daar omkoping en matchfixing geen kans meer krijgt.
“Jeugdwedstrijden blijven veel meer onder de radar, wat de deur wagenwijd openzet voor criminele praktijken als omkoping en matchfixing. Jeugdsport hoort een plaats van sport- en spelplezier te zijn, ver weg van de risico’s van online gokken”.
>> Bekijk hoe dit wordt aangepakt
Minister van Werk Kris Peeters ten slotte bekijkt of de financiële steun die aan sporters gegeven wordt, wel juist gebruikt wordt. In het verleden werden voor professionele sporters namelijk kortingen ingevoerd op de fiscale en RSZ-bijdragen. De bedoeling daarvan was om het beroep aantrekkelijker te maken, in een tijd dat er nog niet zo grote bedragen in de sport omgingen.
Bovendien hebben de maatregelen budgettaire ruimte gegeven aan clubs om te investeren in hun jeugdopleiding. Ook al houdt het gerechtelijk onderzoek in het voetbal niet onmiddellijk verband met de maatregelen, de steun die aan de sport gegeven wordt, moet juist gebruikt worden.