Europese High Level Group voor de varkenssector
11-12-2010
Naar aanleiding van de Europese reflectiedag over de varkenssector vroegen Vlaams volksvertegenwoordigers Jos De Meyer en Jan Verfaillie minister-president Peeters naar zijn reflecties op deze bijeenkomst en naar de mogelijkheden die er zijn om de varkenshouderij verder te ondersteunen. Hij stelde dat het Europese niveau voorlopig geen maatregelen neemt, maar dat Vlaanderen ondertussen besliste wel al een aantal crisisinstrumenten in te zetten.
De situatie is niet eenvoudig, aldus de minister-president want de economische rendabiliteit van de varkenssector in België is al sinds 2007 problematisch. In de periode 2007-2008 waren er lage marktprijzen en zeer hoge voederkosten met als gevolg sterk gedaalde winstmarges. In 2009 zijn de voederkosten wel terug gedaald, maar nooit meer tot het niveau van voor de prijsstijging in 2007. Vanaf half 2010 is er terug een forse stijging aan de gang. Zo zijn de voederprijzen in België sinds mei van dit jaar al met 25% gestegen.
De Vlaamse herstelmaatregelen inzake overbruggingskredieten zullen in 2011 voortgezet worden. Het instrument overbruggingskredieten is niet onbelangrijk voor de varkenssector, getuige daarvan het aantal dossiers, aldus Peeters. Van de 318 aanvragen voor overbruggingskredieten zijn er begin december 81 dossiers door varkensbedrijven ingediend voor een bedrag van 5,5 miljoen euro. Voor de verlenging van de maatregel zal specifiek voor de varkenshouders een systeem van overbruggingskredieten worden uitgewerkt dat zal ingaan vanaf begin volgend jaar. Varkenshouders zullen dan nog beroep kunnen doen op een tussenkomst voor een overbruggingskrediet.
Daarnaast zullen alle VLIF-kapitaalpremies - die normaal zouden worden uitbetaald aan varkenshouders in 2011 - vervroegd worden uitbetaald voor eind 2010. In totaal gaat het over een bedrag van meer dan 4 miljoen euro waarvan 2,7 miljoen euro reeds werd uitbetaald eind oktober. Het resterende bedrag van 1,36 miljoen euro zal in de week van 20 december vervroegd worden uitbetaald.
Voor de langere termijnmaatregelen engageert Peeters zich om op Vlaams niveau een aantal dialoogdagen te organiseren met als titel: ‘de Vlaamse varkenshouderij op weg naar 2020’. Deze dialoogdagen zullen als doel hebben om de pijnpunten binnen de sectoren te identificeren en op zoek te gaan naar oplossingen voor problemen en nieuwe strategieën.
Ook niet onbelangrijk is dat Hongarije – en dit is de volgende Europese voorzitter - op de reflectiedag bevestigde te zullen verder werken voor de varkenssector. Er is zelfs de ambitie te komen tot een Europese High Level Group, naar analogie met de zuivelsector.
Zowel Vlaams volksvertegenwoordiger Jos De Meyer als Vlaams volksvertegenwoordiger Jan Verfaillie zullen dit dossier met grote bekommernis voor de varkenssector mede verder opvolgen.