In de Kamer van Volksvertegenwoordigers heeft het Adviescomité voor Maatschappelijke Emancipatie een jaar gewerkt rond het thema “Tewerkstelling en gender”. Na een jaar van hoorzittingen en debat met het middenveld, sociale partners en academici komt het comité met haar verslag en haar aanbevelingen. CD&V-Kamerlid Els Van Hoof en Jean-Jacques Flahaux (MR) zijn co-rapporteurs.
“We presenteren een reeks aanbevelingen die een nieuwe impuls kunnen geven aan de strijd voor meer gendergelijkheid op de werkvloer.” aldus Els Van Hoof. Een overzicht:
- een evaluatie van de Quotawet van 2011 met daarbij aandacht voor de vertegenwoordiging van vrouwen in directiecomités en niet alleen de raden van bestuur van overheidsbedrijven en beursgenoteerde bedrijven;
- een evaluatie van de rol van de sociale bemiddelaar en de maatregelen op ondernemingsniveau in de strijd tegen de genderloonkloof;
- onderzoeken of borstvoeding, medisch begeleide voortplanting en vaderschap kunnen worden erkend als criteria voor genderdiscriminatie;
- meer sensibilisering en stimuli voor vaders om ouderschapsverlof op te nemen waarbij buitenlandse voorbeelden moeten worden bestudeerd;
- een verdere flexibilisering van verlofstelsels
- betere informatie over moederschapshulp voor zelfstandige moeders
- specifiek inzetten op vrouwen met een migratieachtergrond met maatregelen op vlak van activering, bewustzijn en opleiding.
De aanbevelingen werden aangenomen over meerderheid en oppositie met een zo breed mogelijke consensus.
“De hoorzittingen en het debat van het afgelopen jaar hebben duidelijk aangetoond dat er nog werk aan de winkel is om vrouwen en mannen gelijke kansen te geven op de arbeidsmarkt. Vooral voor vrouwen met een migratieachtergrond moeten we dringend een tandje bijsteken.”, zegt Els Van Hoof. Ze gaat verder: “Als we weten dat het aantal vrouwen met een migratieachtergrond voor slechts 28 % actief is op de arbeidsmarkt, dan moet dit ons dringend tot actie aanzetten.”. Tot op heden wacht het parlement echter nog steeds op het actieplan Gender at Work van bevoegd staatssecretaris Zuhal Demir. “Het is jammer dat dit zo lang duurt.”. Met onze aanbevelingen willen we alvast een nieuwe impuls geven voor meer gendergelijkheid op de werkvloer.”, aldus het CD&V-Kamerlid.
Van Hoof wil ook discriminatie op de werkvloer verder aanpakken, zowel voor vaders als voor moeders. “Nog al te vaak maken vaders mee dat ze worden verhinderd om vaderschapsverlof op te nemen. Nochtans zijn ook zij vragende partij om meer zorgtaken op te nemen. Dat moet dus ook een evidentie worden op de werkvloer, desnoods met een stok achter de deur.”, besluit Van Hoof.