De Federale Regering en de verschillende deelstaten bereikten deze week een akkoord over de verdeling van de Europese subsidies in het kader van de relancestrategie voor ons land. “Een belangrijke eerste stap in het Plan voor Herstel en Veerkracht”, zegt vice-eersteminister en Minister van Financiën Vincent Van Peteghem.
Met het Plan voor Herstel en Veerkracht willen de verschillende overheden in ons land niet enkel onze gezinnen en ondernemers door deze crisis loodsen, maar ons land ook klaarstomen voor tal van uitdagingen die na deze crisis op ons pad zullen komen. Denk maar aan klimaat-neutrale en duurzame productie van goederen, milieu-efficiënte mobiliteit, innovatie op vlak van opleidingen, sociale cohesie en digitalisering.
Hogere Europese subsidie
De oorspronkelijke enveloppe van 5,15 miljard euro Europese subsidies werd verhoogd tot 5,9 miljard euro. 1,25 miljard gaat naar de plannen van federale overheid. Vlaanderen kan dan weer rekenen op 2,255 miljard euro voor hun relanceplannen. Het Brussels Gewest krijgt 395 miljoen euro en Wallonië 1,48 miljard. De Franse en Duitstalige Gemeenschap krijgen tenslotte samen 445 miljoen.
“Nu is het zaak om over de verschillende overheden heen goed samen te werken en de subsidies te integreren in een stevig relanceplan. Een plan waarmee we met vertrouwen naar de Europese Commissie kunnen trekken. Want de relance zal maar zo sterk zijn als de gemeenschappelijke vuist die we maken”, zegt Minister Van Peteghem.
Investeren en hervormen als Minister van Financiën
Maar het relancebeleid van de Federale Regering gaat verder dan de inzet van de Europese middelen. Minister Van Peteghem is als minister van Financiën ook bevoegd voor de Federale Participatie- en Investeringsmaatschappij. “Die zal een cruciale rol zal spelen in de relanceplannen van ons land. We zullen daarbij duidelijke investeringskeuzes moeten maken vanuit een sterke visie. Wat voor land willen we zijn? In welke sectoren willen we excelleren? Hoe kunnen we de zo noodzakelijke vergroening en digitalisering van onze sectoren mee ondersteunen?”, zegt Van Peteghem. “Daarnaast ben ik er ook van overtuigd dat een eenvoudige, duidelijke en rechtvaardige fiscale hervorming misschien wel de beste relancemaatregel is die we als land kunnen nemen. Daar maak ik de komende maanden en jaren dan ook werk van.”