E-voorkooploket vanaf 1 oktober in werking
20-09-2012
Vlaams minister van Leefmilieu, Natuur en Cultuur Joke Schauvliege stelde vandaag in het Notarishuis in Brussel het e-voorkooploket voor. Vanaf 1 oktober 2012 kunnen professionele betrokkenen via dit elektronisch loket direct uitvissen of op een bepaald onroerend goed een recht van voorkoop rust. Ook het aanbieden en uitoefenen van het recht van voorkoop zelf, wordt een pak eenvoudiger. Particuliere kandidaat-kopers, landbouwers of ondernemers zullen ook vanaf 1 oktober via het geoloket snel kunnen opzoeken of op een perceel een voorkooprecht van toepassing is.
Tot nog toe was het voor de aanbieder van voorkooprechten (bv. notaris, aankoopcomité) geen sinecure om uit te zoeken of op een onroerend goed een recht van voorkoop van toepassing is. Het was meestal een uitvoerige en langdurige zoektocht langs diverse bronnen. Bovendien waren er verschillen in de procedures voor het aanbieden en beslissen van Vlaamse decretale voorkooprechten. De uitdaging was om die procedures te stroomlijnen en op elkaar af te stemmen èn de procedure volledig digitaal te maken.
E-voorkooploket
De informatie of er al dan niet een voorkooprecht geldt, wordt nu in één digitaal bestand verzameld, het zogenaamde ‘themabestand’. Iedereen die er professioneel bij betrokken is, aanbieders en begunstigden, kunnen vanaf 1 oktober dit themabestand raadplegen via het e-voorkooploket. Dit gebruiksvriendelijke e-loket maakt zowel het opzoeken, aanbieden als uitoefenen van alle Vlaamse decretale voorkooprechten mogelijk.
De Vlaamse Landmaatschappij (VLM) die het e-voorkooploket ontwierp, ontwikkelde tegelijk webservices die de Koninklijke Federatie van het Belgisch Notariaat (KFBN) en de Dienst Vastgoedakten (DVA) via hun gebruikelijke toepassing toegang verlenen tot het e-voorkooploket. Andere gebruikers kunnen het e-voorkooploket raadplegen via de website van de VLM (www.vlm.be).
Geoloket
Het themabestand zelf is het werk van het Agentschap voor Geografische Informatie Vlaanderen (AGIV). Deze unieke bron bevat dus enkel percelen waarop een Vlaams wettelijk voorkooprecht van toepassing is. Ook het grote publiek van kandidaat-kopers (particulieren, ondernemers, landbouwers, …) kan in dit themabestand zoeken via het Geoloket RVV-themabestand op de website van het AGIV (www.agiv.be). Voor het eerst zal elke burger van op zijn pc kunnen nagaan of op een bepaald perceel dat hij op het oog heeft, een voorkooprecht rust.
Vlaams minister Joke Schauvliege: “Vanaf 1 oktober zal het e-voorkooploket de enige manier zijn om voorkooprechten aan te bieden en uit te oefenen. Dit e-loket maakt komaf met de soms tijdrovende papieren procedures en zorgt voor een verregaande administratieve vereenvoudiging. Dit toont aan dat een slagkrachtige overheid het niet bij woorden houdt en dat bovendien beleidsoverschrijdende samenwerking rendeert en goede resultaten oplevert.”