Ondernemers zitten mee aan het stuur van onze samenleving. Elke dag opnieuw zetten ze zich volop in om kwaliteitsproducten af te leveren aan hun klanten. Ondernemen gaat echter niet alleen over cijfers, maar ook over de mensen. Vandaag worden deze mensen terecht in de bloemetjes gezet tijdens de Dag van de Ondernemer. Want ondernemen vergt heel wat toewijding en inzet. Zo bewijst ook Nele Cnudde (31) uit Zulte. Zij besloot haar droom na te jagen en nam de grote stap om haar eigen zaak op te starten.
>> Lees hoe Kris Peeters en Koen Geens zich inzetten voor onze ondernemers
Ondernemer worden. Het was aanvankelijk niet Neles droom. “Al toonde ik, volgens mijn oma, als kind wel heel wat daadkracht. Wat toch een belangrijke eigenschap is voor een zelfstandige (lacht)”. De goesting om te ondernemen kwam pas veel later naar boven toen ze haar man en schoonfamilie bezig zag. Bij hen zit ondernemen in het bloed. “Mijn schoonouders hadden jarenlang een beenhouwerij en mijn schoonzus baat er nu een uit. Mijn man is ook zelfstandige. Hij werkt als loodgieter. Volgens mij heb ik via hen de microbe te pakken gekregen.”
Durf te doen
In augustus 2015 was het zover. Nele waagde de grote stap. Samen met haar zakenpartner richtte ze de kinderenschoenenwinkel L’Histoire de Celeste op.
Nele: “Samen beslissingen nemen, trends spotten, ideeën uitwerken, beurzen plannen, fotoshoots uitdenken, schoenen uitwerken en zelf volledig samenstellen. Dat is fantastisch én ook veel leuker met twee. Op die manier kunnen we originele kinderschoenen creëren die je nergens anders tegenkomt. Met twee kan je je talenten ook gerichter inzetten. Waar de ene goed in is, is de andere misschien minder goed en omgekeerd. Want vandaag moet je als ondernemer over verschillende capaciteiten beschikken. Je bent tegelijkertijd webdesigner, fotograaf, boekhouder, eventmanager, commercieel ingesteld, beheerder van alle vormen van sociale media, vormgever... Er komt veel bij kijken om je product te promoten.”
Nele is trots dat hun concept geen droom is gebleven. “Door de sprong in het onbekende te wagen, werd het realiteit. Durf te doen is dan ook mijn motto. Ik heb totaal geen spijt van mijn beslissing. Ondernemen is gewoon zo bijzonder. Je hebt de vrijheid om iets te creëren waar je volledig achter staat. Je ziet opportuniteiten en tracht deze waar te maken. Wanneer dat lukt, maakt je dat enorm gelukkig. De glimlach van onze jonge klanten wanneer ze trots de winkel verlaten met hun nieuwe schoenen, foto’s van tevreden klanten… dat geeft je een warm gevoel. Als jonge ondernemer is het natuurlijk niet altijd evident, want er komt veel op je af. Toch stimuleert het mij om mijn focus voortdurend te richten op creatief ondernemerschap. Je leert veel mensen uit je omgeving kennen, je netwerk wordt breder, je wordt uitgedaagd om je te onderscheiden in een moeilijk marktsegment en je leert samenwerken met ondernemers uit je regio.”
“Kleine zelfstandigen zijn het kloppend hart van de samenleving”
Zelfstandigen staan zeer dicht bij de inwoners en weten wat er leeft onder het oppervlak van de samenleving. “De kleine zelfstandigen zijn dan ook het kloppend hart van de gemeenschap. Winkelen in eigen streek kan ook het verschil maken op vlak van duurzaamheid en milieu. Uiteraard spelen ze ook een belangrijke rol in de lokale economie en het toerisme.”
Kortom, Nele kan zich geen leven meer inbeelden zonder haar eigen zaak. En die passie om te ondernemen lijkt ze door te geven aan haar kinderen. “Mijn kinderen Celeste en Rémi gaan meestal mee naar de winkel. Rémi is nog te klein, maar Celeste kent ondertussen al het reilen en zeilen van de winkel. Ze gaat soms mee op bezoek bij leveranciers. In de winkel schiet ze zelfs als een volleerde winkeljuffrouw in actie om onze jonge klanten te helpen en hen van oprecht advies te voorzien. Fantastisch om te zien. De opvolging is al verzekerd (lacht).”
>> Ontdek hoe jouw lokaal bestuur zijn ondernemers ondersteunt en stimuleert