Blijvende aandacht nodig voor instandhouding bijenpopulaties
28-06-2012
Op 16 mei 2012 heeft de Europese Commissie 3 miljoen euro uitgetrokken voor steun aan zeventien lidstaten die onderzoek doen naar sterfte in bijenkolonies. Het is de bedoeling om tijdens de periode 2012-2013 meer informatie te verzamelen ontrent de oorzaken van bijensterfte. Ook in ons land worden studies uitgevoerd, die voor 70 % worden gefinancierd door de Europese Commissie.
Jos De Meyer vroeg aan Minister-president Kris Peeters naar de initiatieven die reeds genomen zijn in verband met de gezondheid van de bijenpopulaties.
Minister-president Kris Peeters antwoordde:
“De Europese Commissie heeft inderdaad recentelijk financiële middelen beschikbaar gesteld voor het uitvoeren van een surveillancestudie naar de sterfte van de bijen in de lidstaten in de periode van 1/04/2012 tot 30/06/2013. Ook België heeft zich hiervoor ingeschreven, en zou hiervoor op een Europese bijdrage van +/- 63.000 € beroep kunnen doen.
De studie kadert in de EU-uitgaven op veterinair gebied. In ons land ressorteert betreffende materie onder de bevoegdheden van het FAVV, met als nationaal referentielaboratorium het CODA.
Deze monitoring is nieuw en staat los van eventuele andere studies of programma’s. Wel is het zo dat de eerder opgebouwde kennis in Vlaamse wetenschappelijke instellingen ongetwijfeld een nuttige bijdrage kan betekenen bij het uitwerken van de nieuwe studie.”
Tevens verwees de minister-president naar de Vlaamse Ronde Tafelconferentie die resulteerde in een concreet plan met 10 actiepunten die in uitvoering zijn.