Aanvragen winwinlening verdubbeld
08-11-2011
De recente aanpassing aan de winwinlening werkt. Dat blijkt uit cijfers die Vlaams Volksvertegenwoordiger Robrecht Bothuyne (CD&V) opvroeg. De winwinlening werd in 2006 door de Vlaamse Regering gecreëerd en wil particulieren aanmoedigen om kapitaal ter beschikking te stellen aan ondernemers.Wie een winwinlening toekent (kredietgever) krijgt een jaarlijkse belastingkorting van 2,5% op het geleende bedrag. Het gaat hier om een achtergestelde lening die acht jaar moet lopen. Indien de onderneming niet kan terugbetalen krijgt de kredietgever 30% van het verschuldigde bedrag terug via een éénmalige belastingvermindering.
Vanaf 1 januari 2011 werd de winwinlening uitgebreid. Waar zij vroeger enkel voor starters ingeroepen kon worden, kunnen nu alle KMO’s hierop intekenen. Het bedrag waarvoor een lening kan aangegaan worden wordt verdubbeld tot 100.000 euro. Per kredietgever blijft het maximumbedrag wel behouden op 50.000 euro.
In 2010 werden 319 winwinleningen toegekend, voor een totaal bedrag van 7,9 miljoen euro. Dat was een lichte daling, ten gevolge van de crisis, in vergelijking met 2009, toen er 372 leningen werden goedgekeurd voor in totaal 9,5 miljoen euro. Het jaar daarvoor, in 2008, ging het om een totaalbedrag van 8,1 miljoen euro, verdeeld over 305 leningen. In de periode 2006-2007 werden er466 toegekend.
Gemiddeld werden er 324 winwinleningen per jaar geregistreerd en dat voor een gemiddeld bedrag van 25.730euro. De winwinlening had zijn meerwaarde dus al ruim bewezen toen het Vlaams Parlement de regeling vanaf begin 2011 opentrok voor alle KMO’s en het maximale leningsbedrag op 100.000 euro bracht.
Op amper vier maanden tijd werden er 244 aanvraagdossiers ontvangen, waarvan er al 71% (174) geregistreerd werden. Dat is niet minder dan een verdubbeling in vergelijking met dezelfde periode vorig jaar. De aanvragen vertegenwoordigen een totaalbedrag van niet minder dan 5.107.746 euro. Als deze trend zich doorzet, zullen we dit jaar niet minder dan 732 winwinleningen registreren voor meer dan 15 miljoen euro. De gemiddelde lening steeg naar een bedrag van bijna 30.000 euro.
Leningen volgens het oude systeem, die alleen voor starters waren bedoeld, zijn goed voor 65% van de dossiers. Een goede 35% van de dossiers zijn winwinleningen voor niet-startende ondernemingen. De uitbreiding van de doelgroep rendeert dus.
Zoals gezegd kan de kredietgever beroep doen op een belastingsvoordeel. Jaarlijks stuurt de FOD Financiën de factuur van die belastingsaftrek naar het Vlaams Gewest. Voor het inkomstenjaar 2007 (aanslagjaar 2008) was dat nog 279.990 euro. Een jaar later was dat al opgelopen tot 440.879 euro, aangerekend op de begroting 2010. Dit jaar voorziet de Vlaamse regering 790.000euro om het belastingsvoordeel van de kredietgever in te boeken. De winwinlening heeft met andere woorden een prijskaartje.