Direct naar de inhoud

Vlaams Parlement stuurt nieuwe beheersovereenkomst De Lijn

vrijdag 9 juli 2010

De bestaande beheersovereenkomst tussen de Vlaamse regering en de Vlaamse Vervoersmaatschappij De Lijn loopt eind dit jaar af. Ze werd op 10 juni 2010 geëvalueerd door de commissie voor mobiliteit en openbare werken. Na die evaluatie, nam Vlaams volksvertegenwoordiger Karin Brouwers samen met collega’s Jan Roegiers, Jan Peumans, Dirk De Kort, Bart Martens, Sophie De Wit en Griet Smaers het initiatief tot een voorstel van resolutie om te wegen op de nieuwe beheersovereenkomst. Na amendering van de tekst besloot Open VLD het meerderheidsvoorstel te steunen, waardoor het met ruime meerderheid werd aanvaard in de commissie mobiliteit.

Het is de eerste keer dat het Vlaams Parlement de regering richtlijnen meegeeft voor het opstellen van een nieuwe beheersovereenkomst met een extern verzelfstandigd agentschap. Na de ervaringen met de vorige beheersovereenkomst van de eerste generatie, die nog vrij algemeen was, is het Vlaams Parlement van oordeel dat in de nieuwe overeenkomst duidelijke afspraken nodig zijn m.b.t. het in kaart brengen van essentiële beheersgegevens.

Karin Brouwers is zeer tevreden met de ruime steun voor deze belangrijke resolutie: ‘Dit is een krachtig signaal voor de regering en De Lijn om een beheersovereenkomst op te stellen die toelaat om de evoluties binnen De Lijn de komende 5 jaar correct te kunnen opvolgen’.

De resolutie vraagt aandacht voor 21 punten. Het eerste is voor Karin Brouwers het belangrijkste: de snelle digitalisering van het vervoersbewijs (Smartcard) en de boordcomputer. Dit moet mogelijk maken te komen tot één vervoersbewijs van alle openbaar vervoernetten en te focussen op een vraaggestuurd model, de comodaliteit te stimuleren en de doorstroming te verbeteren.

In de daaropvolgende punten is er o.m. aandacht voor de aanpak van lege, onderbezette en overvolle bussen, reizigersfraude, toegankelijkheid en een ‘masterplan groen vervoer’.

Opvallend is ook de vraag naar een belangrijkere en meer toonaangevende rol voor de lokale besturen bij de evaluatie van bestaande en de invoering van nieuwe lijnen.

Ook kostenbeheersing en het uittekenen van een pad voor de verhoging van de kostendekkingsgraad krijgen de nodige aandacht.

Ten slotte wordt gevraagd te waken over kwaliteitsvolle arbeidsomstandigheden voor de chauffeurs van De Lijn en haar exploitanten.

Voor de volledige tekst zie

http://www.vlaamsparlement.be/Proteus5/resultaat.action?pContext=DW_STUKKEN&pVolgNr=4&pStukNr=582&pZittingsjaar=2009-2010&selectId=1&groupingIds=1&groupValues=2009-2010

Labels: Karin Brouwers Mobiliteit Overheid Vlaams

Reacties (1)

Marcel Oeyen Donderdag 29 juli 2010, 23:06 Meld misbruik

Beste,

De laatste dagen is de nieuwe beheersovereenkomst met de lijn in het nieuws geweest. Ik hoor dikwijls dat de zogenaamde lege bussen moeten afgeschaft worden. Wij proberen de laatste jaren, uit ecologische overwegingen, zo vaak mogelijk de bus te nemen (indien het met de fiets niet kan).

Het afschaffen van onderbezette bussen is een slecht idee want hierdoor zullen juist

minder mensen geneigd zijn om de bus te nemen. Het kost inderdaad wel iets maar je moet het zien als een investering in de toekomst.

De milieukost van het autogebruik en de enorme onderhoudskosten aan de wegen worden vandaag de dag gewoon door iedereen betaald maar staat niet in verhouding tot de werkelijke kost en vervuiling die men veroorzaakt.

Indien men de analogie met de nieuwe beheersovereenkomst hier doortrekt dan moet men misschien ook de kosten van het autovervoer eens nader bekijken en ook gaan onderzoeken welke wegen minder gebruikt worden en de minder bereden wegen afschaffen :-).

De meeste mensen zullen de stap naar het openbaar vervoer niet maken indien de prijs van het zich met de auto verplaatsen niet aanzienlijk duurder is dan een verplaatsing met het openbaar vervoer. De oplossing is volgens mij het autoverkeer duurder maken en de inkomsten hiervan gebruiken om het openbaar vervoer betaalbaar te houden en uit te breiden. Met een kilometerheffing zou men dit in principe kunnen doen maar ik snap niet hoe men op deze belachelijk moeilijke oplossing is gekomen want je bereikt toch net hetzelfde met een extra belasting op de brandstof. Hierdoor beloon je ook meteen de mensen die met een milieuvriendelijke wagen rijden . Dus: "Weg met de kilometerheffing". Men moet de mensen ook beter wegwijs maken in het gebruik van het openbaar vervoer, want volgens mijn ervaring blijkt dat de meeste mensen geen idee hebben hoe goedkoop het gebruik van de bus eigenlijk wel is. Van een lijnkaart hebben ze dikwijls nog nooit gehoord. In tegenstelling tot de bus is het nemen van de trein wel degelijk zeer duur. Een rit met de bus of trein zou (voor 4 personen) nooit duurder mogen zijn dan dezelfde afstand met de auto afleggen (waar je met 4 in kan) dit is voor de trein zeker niet het geval.

Een paar dagen geleden stond mijn zoon voor een dilemma. Zijn vriendin wil naar Spanje op vakantie. Uit milieuoverwegingen wil hij liever niet met het vliegtuig. Hij stelde voor om de reis met de trein te doen. Groot was zijn frustratie dat het vliegtuig nemen slecht een fractie kost van het reizen met de trein. Dit kan toch echt niet door de beugel. We wonen in Meerhout. Voor mijzelf vind ik het lastig dat ik 's avonds niet met het openbaar vervoer naar theater, film, ... kan in Geel, want de laatste bus verrekt al om

20u15. Het is ook onbegrijpelijk dat we geen directe busverbinding met Mol hebben onze andere buurgemeente.

Ik zou een reactie op prijs stellen.

Met vriendelijke groeten, Marcel Oeyen Jagersweg 167 2450 Meerhout.

Reageer

De inhoud van dit veld is privé en zal niet publiekelijk getoond worden.

© CD&V  —  Wetstraat 89, 1040 Brussel  —  tel: 02 238 38 11  —  info@cdenv.be