Onderwijs
Eén kind, één school.
Een aantal kinderen wisselt om de week van school, omdat hun ouders hen telkens uitschrijven bij de ene school en weer inschrijven bij de andere. Zo meldde het Kinderrechtencommissariaat onlangs in zijn jaarverslag. Reden genoeg voor volksvertegenwoordiger Katrien Schryvers (CD&V) om aan de bel te trekken en aan de minister te vragen hier tegen op te treden.
Co-ouderschap is sedert enkele jaren de basisregeling wanneer ouders uit elkaar gaan. Kinderen verblijven week om week bij de ene dan wel bij de andere ouder. Wanneer ouders verder uit elkaar wonen of niet overeen komen over de schoolkeuze, zoeken ze een uitweg door hun kinderen dan maar in twee scholen in te schrijven – één in de buurt van elke ouder – waar zij dan om de week naartoe gaan.
De ouders schrijven de kinderen dan om de week uit bij de ene school en opnieuw in in de andere school. Hoewel een kind wettelijk gezien niet in twee scholen tegelijkertijd ingeschreven kan zijn, bestaat duo-schoolschap in de praktijk dus wel. Als de scholen de ouders niet van een andere oplossing kunnen overtuigen, kunnen zij hier moeilijk tegen optreden. Scholen hebben immers inschrijvingsplicht.
Vlaams volksvertegenwoordiger Katrien Schryvers kaartte dit thema aan in de commissie Onderwijs. Iedereen was het erover eens dat dit voor kinderen allerminst een gezonde situatie is. Les volgen op twee verschillende scholen is niet bevorderlijk voor de sociale, emotionele en cognitieve ontwikkeling van het kind. Elke week moeten de kinderen weer wennen aan een andere omgeving, andere regels, andere leerkrachten, andere klasgenoten, een andere manier van werken en onderwijzen, … Ook de organisatie van administratie en huiswerk wordt zo wel heel ingewikkeld. Nochtans hebben kinderen juist nood aan duidelijke en veilige situaties en omgevingen.
Net zoals Katrien Schryvers, benadrukte de minister van Onderwijs Pascal Smet dat het belang van het kind steeds moet primeren, ook in scheidingssituaties. De minister antwoordde dat hij bij alle scholen cijfers zal opvragen over het aantal kinderen dat tot duo-schoolschap genoopt is. Deze zouden eind januari beschikbaar moeten zijn. Ofwel door middel van een omzendbrief ofwel door decretale aanpassingen zal hij er dan voor zorgen dat kinderen niet meer om de week kunnen worden ingeschreven in een andere school. Zo zal zeker vanaf volgend schooljaar geen sprake meer kunnen zijn van duo-schoolschap. “Terecht,” aldus Schryvers, “schoollopen in twee scholen is zeker niet in het belang van het kind. Aan deze mogelijkheid moet dan ook paal en perk gesteld worden.”
